Mikrofon w iPhone nie działa. Co zrobić?

Mikrofon to jeden z najistotniejszych elementów telefonu. Chociaż smartfon to urządzenie wielofunkcyjne, w dalszym ciągu jest to aparat służący do bezprzewodowych rozmów głosowych na odległość. Jeśli więc rozmówca nas nie słyszy, należy dokonać naprawy. Jak pozbyć się takich problemów jak błąd mikrofonu iPhone? 

Dlaczego w iPhone nie działa mikrofon?

Zanim zaczniesz próbować naprawiać smartfona na własną rękę, powinieneś wcześniej sprawdzić, co spowodowało błąd mikrofonu w iPhone. Czasami powody są dość prozaiczne i łatwo je usunąć bez konieczności kosztownej wymiany podzespołów. Wynikają one nie z problemów technicznych telefonu, a sposobu użytkowania i nieodpowiedniego zabezpieczenia urządzenia. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii mikrofonu w iPhone, które bezpośrednio nie dotyczą uszkodzenia smartfonu?

 • zanieczyszczenia w obrębie głośnika lub mikrofonu,
 • słuchawki sparowane za pomocą łącza Bluetooth,
 • aplikacje działające w tle,
 • zakłócenia sieci komórkowej.

W pierwszej kolejności zweryfikuj, czy powyższe czynniki nie powodują awarii mikrofonu iPhone. Aby je wyeliminować, wyczyść dokładnie zewnętrzne elementy obudowy i sprawdź, czy do smartfona nie są podłączone słuchawki. Pomocne będzie też zresetowanie urządzenia, aby zamknąć nieprawidłowo działające aplikacje.

Czym się objawia awaria mikrofonu iPhone?

Czasami usterka jednego podzespołu może powodować problemy z działaniem całego urządzenia. Nie zawsze łatwo to zdiagnozować, gdyż mało kto bierze pod uwagę, aby przyczyny zawieszającego się telefonu szukać w obrębie głośnika. Należy jednak pamiętać, że poszczególne podzespoły urządzenia wzajemnie na siebie oddziałują i wpływają na działanie pozostałych funkcji iPhone. Nie działa mikrofon? Można to poznać po tym, że: 

 • nie da się dodać notatki głosowej,
 • aplikacja „Dyktafon” działa nieprawidłowo,
 • smartfon się zawiesza, wolno chodzi i długo się uruchamia,
 • tryb głośnomówiący jest nieaktywny,
 • Siri nie stosuje się do wypowiadanych komend,
 • odbiorca rozmów nie słyszy Cię prawidłowo.

Podczas błędu mikrofonu iPhone, czasami również głośnik nie działa prawidłowo. Pojawienie się powyższym symptomów z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na usterkę telefonu w obrębie systemu głośnomówiącego.

niedziałający mikrofon w iphone

Co zrobić nim udasz się do serwisu?

Przede wszystkim spróbuj wyłączyć i włączyć smartfon. Chociaż wydaje się to absurdalne, mikrofon może nie działać przez błąd software’u, który potrzebuje restartu. Może być to również aplikacja działające w tle zagłuszająca pracę mikrofonu lub sparowane urządzenie bluetooth. Gwarantujemy, że jest to rozwiązanie pomocne w ponad 50% sytuacji. 

Oprócz tego warto wykonać test mikrofonów, aby sprawdzić, który z nich nie działa prawidłowo. W tym celu:

 • nagraj krótki filmik selfie, a następnie odtwórz go, żeby sprawdzić, czy dźwięk jest wyraźny. Jeżeli nie, może to oznaczać awarię mikrofonu iPhone umieszczonego z przodu,
 • do sprawdzenia mikrofonu dolnego spróbuj nagrać notatkę głosową i zweryfikuj, czy Twoje wypowiedzi zostały zarejestrowane.
 • błąd mikrofonu iPhone z tyłu obudowy zweryfikujesz nagrywając krótki filmik przy pomocy funkcji aparatu. Niewyraźny, zniekształcony lub całkowicie niedostępny dźwięk może oznaczać w tym przypadku awarię.

Sprawdzenie, który z mikrofonów nie działa, oczywiście nie usunie usterki. Może Cię jednak nakierować na podjęcie konkretnych kroków i zastosowanie jednego z powyższych sposobów samodzielnej naprawy.

W iPhone nie działa mikrofon? Zleć to specjalistom!

W dalszym ciągu występuję awaria mikrofonu iPhone? Nie czekaj i skontaktuj się z serwisem iPhone GSM Ursus, gdzie otrzymasz profesjonalne wsparcie najlepszych specjalistów. Dokładnie przeanalizują oni Twój problem i znajdą rozwiązanie, które przywróci smartfon do pełni sprawności. Nie próbuj samodzielnie rozkręcać obudowy, by np. przeczyścić głośnik z zanieczyszczeń – możesz ją w ten sposób uszkodzić. Pamiętaj, że jeśli mikrofon w Twoim telefonie nie działa, a w przeszłości (dalekiej lub bliskiej) aparat uległ zalaniu, poinformuj o tym serwisantów. Ma to ogromne znaczenie dla dalszych decyzji serwisowych.

W profesjonalnym serwisie Twój telefon zostanie poddany szczegółowej diagnostyce za pomocą oględzin zewnętrznych i specjalnego oprogramowania. Pozwoli to na precyzyjne zlokalizowanie przyczyny awarii mikrofonu iPhone i usunięcie usterki w obrębie uszkodzonego podzespołu. Dzięki temu unikniesz wysokich kosztów niepotrzebnych napraw elementów, które nie mają wpływu na nieprawidłowe działanie urządzenia.

W przypadku, gdy w iPhone nie działa mikrofon, specjaliści nie tylko usuną wykryte usterki. Przy okazji sprawdzą też, czy pozostałe funkcje działają prawidłowo i czy nie występują problemy techniczne w obrębie innych części. Warto również mieć na uwadze to, że w serwisie otrzymasz gwarancję na przeprowadzone naprawy. Gdy będziesz próbował samodzielnie usunąć usterkę w swoim smartfonie i coś pójdzie nie tak, musisz się liczyć, że przywrócenie go do stanu używalności, będzie Cię sporo kosztować. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, aby zdiagnozować i naprawić błąd mikrofonu iPhone, jest skorzystanie z serwisu. Cena za usługę nie jest wygórowana, a Ty zyskujesz pewność, że Twój telefon jest w dobrych rękach.