Co zrobić po zalaniu MacBooka?

Sprzęt elektroniczny nie lubi wody i innych płynów. Każdemu użytkownikowi prawdopodobnie jednak zdarzyło się zalać smartfon, laptopa, klawiaturę lub jednostkę stacjonarną. Czy to oznacza automatycznie zwarcie i uszkodzenie sprzętu? Oczywiście, że nie. Wszystko można uratować.

Co zrobić, gdy został zalany MacBook? Koszt naprawy nie musi wcale być wysoki. Wszystko zależy od tego, co zrobisz zaraz po zalaniu i czym zalejesz sprzęt. Poznaj zatem możliwości, dzięki którym uratujesz swoje urządzenie. 

Naprawa MacBooka Pro

Zalany Macbook – co robić i jak reagować?

Po pierwsze wyłącz natychmiast swojego MacBooka i odłącz go od źródła zasilania. Jeśli to w ogóle możliwe, wyciągnij akumulator. Osusz go suchym papierem toaletowym lub ręcznikami kuchennymi i połóż do góry nogami na blacie stołu lub biura – w taki sposób, by monitor zwisał poza biurkiem i zabezpiecz. Dzięki temu większość wody wyleci szczelinami między klawiszami. Skontaktuj się także w tym momencie z fachowcami, którzy po prostu otworzą komputer, sprawdzą podzespoły i w przypadku słodkich napojów (również kawy lub herbaty), pozbędą się zanieczyszczeń. 

Jak widzisz, naprawa Macbooka po zalaniu jest możliwa, lecz dużo zależy od Ciebie i szybkości Twojej reakcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje naprawa zalanego Macbooka, skontaktuj się z pogwarancyjnym serwisem Apple GSM Ursus. Odpowiemy na Twoje pytania i wspólnie spróbujemy znaleźć rozwiązanie problemu.

Priorytet – natychmiastowe działanie po zalaniu MacBooka 

Najważniejsze jest to, aby działać od razu, gdy tylko zauważymy, że urządzenie jest zalane wodą. W tym przypadku dla sprzętu elektronicznego liczy się każda sekunda. Nawet tak dobry sprzęt po kontakcie z dowolną cieczą lub wodą może szwankować. 

Im szybciej zareagujesz, w chwili gdy zalany MacBook nie działa i wiesz co robić, tym większa szansa, że urządzenie można będzie uratować.  A jak wiadomo, MacBook służy wielu osobom nie tylko do rozrywki, ale też do pracy. 

Najważniejsze jest to, by pamiętać o wyłączeniu urządzenia. Istnieje bowiem ryzyko, że nawet gdy tego nie widać, woda dalej będzie przedostawała się do wnętrza. Najbardziej na uszkodzenia narażona jest klawiatura. Jeśli więc po zalaniu przyciski nie będą działały, musisz ją wymienić. 

Suszenie MacBooka

Jeśli urządzenie przestało działać, to po osuszeniu może się to zmienić. Jednak bardziej prawdopodobne będzie to, że MacBooka musisz oddać do naszego serwisu. Myślisz o tym, ile kosztuje naprawa zalanego MacBooka? U nas wycena zawsze jest indywidualna, po dokładnym sprawdzeniu stopnia uszkodzeń. Ceny są konkurencyjne, wobec czego nie nadwyrężymy zbytnio Twojej kieszeni. 

Oczywiście, przynieś do nas już sprzęt osuszony. Zastanawiasz się: ile schnie zalany MacBook? Na początku odwróć go „do góry nogami”. Woda lub inna ciecz przedostanie się szybciej na zewnątrz. Przed komputerem połóż szmatkę lub papierowe ręczniki. Pochłoną one nadmiar wilgoci. Absolutnie nie korzystaj ze sprężonego powietrza lub suszarki, ponieważ mogłoby dojść do uszkodzenia płyty głównej. MacBook powinien dokładnie schnąć minimum przez 1 dobę. Najlepiej zaś pozostawić na tę czynność kilka dni. Gdy już wysuszysz swój sprzęt, przyjdź z nim do nas. Sprawdzimy każdy element pod mikroskopem, a później użyjemy specjalistycznego sprzętu do suszenia i ultradźwięków. Być może okaże się, że wystarczy tylko naprawić płytę główną. Nie podejmuj się naprawy samodzielnie, jeśli nie masz w tym doświadczenia. Możesz bowiem uszkodzić podzespoły. 

Pełna diagnostyka

W naszym serwisie zajmujemy się pełną diagnostyką zalanego MacBooka. Dzięki temu znajdziemy wszystkie usterki, jakie wynikają z przedostania się wody. Wyznaczymy zakres prac, jakie musimy przeprowadzić i wycenimy całość. Nie wykluczamy, że naprawy wcale nie będą czasochłonne. Być może będzie chodziło o usunięcie drobnych usterek. Jedno jest natomiast pewne: sprawnie oczyścimy komputer, a to, co należy dalej zrobić, omówimy z klientami. Do każdej naprawy użyjemy profesjonalnych narzędzi, a jeśli okaże się, że coś należy wymienić, użyjemy do tego oryginalnych części zamiennych. To daje pewność właścicielowi MacBooka, że urządzenie na pewno nie straci na jakości. 

Kiedy zgłosić się do serwisu? 

MacBook został zalany piwem lub winem. Alkohol w środku komputera szybko wyparuje, lecz na pewno zostaną w środku dodatki z poszczególnych trunków. We wnętrzu mogą zostać osady, powodujące korozję i zaburzające pracę poszczególnych podzespołów. 

MacBook zalany coca colą lub innymi słodkimi napojami. Taka sytuacja najgorzej wpływa na klawiaturę. Kiedy dojdzie do odparowania wody, w środku skrystalizuje się cukier. To on będzie utrudniał pracę klawiszy. Ponadto źle może działać płyta główna lub inne części elektroniczne. 

Jeśli po zalaniu MacBook nie załączy się, oznacza to, że doszło do zniszczenia elektroniki. Wilgoć doprowadziła do zwarcia. Wtedy koniecznie zgłoś się do naszego serwisu. Koszt naprawy ustalimy po wyznaczeniu skali zniszczeń.