Najczęstsze usterki w MacBookach

MacBook biały ekran

Gdy inwestujesz w sprzęt komputerowy, oczekujesz od niego wydajności, efektywności i niezawodności. Nikt nie lubi sytuacji, w których pojawia się awaria. Jakie usterki w MacBooku występują najczęściej? Sprawdźmy i przekonajmy się o tym już dziś. 

Macbook – najczęstsze usterki i awarie

Najpopularniejszy problem, który pojawia się w większości urządzeń, to krótki czas działania baterii. Dlaczego występuje? Ponieważ Apple stosuje baterie litowo-jonowe, których żywotność to ok. 1000 cykli. Można więc uznać, że po tym czasie, wydajność akumulatorów będzie maleć i wyniesie zaledwie 80%. Nowa bateria to koszt od ok. 500 zł do 1000 zł. Warto wspomnieć, że osoby pracujące z laptopem, mogą w ciągu dnia wykorzystać ok. 2-3 pełnych cykli ładowania.

Użytkownicy równie często skarżą się na uszkodzenia warstwy antyrefleksyjnej. Zazwyczaj pojawiały się one w postaci charakterystycznych plam na matrycy, które wpływały negatywnie na jakość użytkowania MacBooka. Usterka była na tyle powszechna, że Apple wdrożyło program gwarancyjny, w ramach którego można było wymienić wadliwą część. Jeśli jednak nie zdążyłeś skorzystać z takiej usługi, a na ekranie Twojego MacBooka pojawiły się nieestetyczne plamy, to w serwisie pogwarancyjnym Apple możesz to naprawić. Wyróżniamy jednak dwa popularne rozwiązania: 

  • usunięcie warstwy antyrefleksyjnej,
  • wymiana warstwy antyrefleksyjnej. 

Co wybrać? Gdy posiadasz ograniczony budżet, pierwszy sposób jest mniej kosztowny.

Kolejną z najczęstszych usterek MacBooka, spowodowanych regularnym użytkowaniem sprzętu, jest przegrzewanie się urządzenia. Z czasem coraz więcej drobinek kurzu dostaje się do wentylatorów odprowadzających ciepło, co znacznie wpływa na ich wydajność. Dotyczy to zarówno starszych, jak i młodszych modeli. Wpływ na przegrzewanie się ma także zminimalizowanie rozmiaru MacBooków, gdyż wymaga to zastosowania rozwiązań o mniejszej wielkości, przez co dostęp do nich jest utrudniony. Możesz zapobiec takiej usterce w MacBooku, zlecając profesjonalne czyszczenie w serwisie. Jednak gdy pojawi się już awaria systemu chłodzenia, należy oddać sprzęt do naprawy.

W niektórych MacBookach zdarzały się także usterki dotyczące dysku SSD. Wraz z użytkowaniem urządzenia jego wydajność spada i jest to związane nie tylko z ilością wolnego miejsca na nim, ale także z zużywaniem się dysku. Co zrobić, gdy MacBook się zawiesza? Najlepiej oddaj go do serwisu pogwarancyjnego Apple, gdzie specjaliści mogą zdiagnozować urządzenie i sprawdzić, co powoduje usterkę. Dzięki temu dowiesz się, co należy zrobić, aby przywrócić pełną sprawność Twojemu MacBookowi.

Na sam koniec zostawiamy klawiatury, które pojawiały się od 2016 r. Jest to moment, w którym Apple zaczęło stosować klawiaturę motylkową. Choć pozwoliło to na zaoszczędzenie miejsca i zminimalizowanie wagi MacBooka, to jednak takie rozwiązanie wywołało falę krytycznych uwag napływających od wiernych fanów Apple’a. Klawiatura motylkowa ma mniej wypukłe przyciski, niż wcześniej używane rodzaje. Klawisze ulegały regularnemu zacinaniu się podczas eksploatacji. Ponadto użytkownicy skarżyli się także na inne błędy w urządzeniu, związane z brakiem reakcji klawiszy lub przypadkowym wprowadzeniem losowych znaków, gdy przyciski aktywowały się samodzielnie. Do tego wygoda użytkowania tej klawiatury była znacznie mniejsza, niż w poprzednich MacBookach. Kłopoty z klawiaturą niestety z czasem dotyczyły niemal wszystkich urządzeń. Na szczęście Apple wyeliminowało ten problem w nowych laptopach MacBook. Usterki więc nie powinniśmy się już obawiać.

Usterki w MacBooku – zalanie płynem

MacBooki to urządzenia wielofunkcyjne, które umożliwiają zarówno pracę, jak i rozrywkę na najwyższym poziomie. Bez względu na to, czy w wirze obowiązków zawodowych potrąciłeś filiżankę z kawą, czy zaśmiewając się do rozpuku, rozlałeś sok na MacBooka, pamiętaj o jak najszybszej reakcji. Zrezygnuj z samodzielnego osuszania sprzętu, gdyż w ten sposób możesz spowodować nawet rozleglejsze urządzenia. W przypadku usterki MacBooka spowodowanej zalaniem jak najszybciej wyłącz urządzenie z zasilania i delikatnie osusz pozostały płyn, starając się nie naciskać przy tym klawiszy. Następnie udaj się do pogwarancyjnego serwisu Apple – zatrudnieni tam specjaliści usuną wilgoć i sprawdzą, jakie uszkodzenia ma urządzenie. 

Dlaczego warto naprawiać MacBooka w serwisie pogwarancyjnym Apple?

Pojawienie się usterki w MacBooku może każdemu zepsuć humor. Jednak najważniejsze wtedy jest wybranie odpowiedniego sposobu działania. Samodzielna naprawa urządzenia nierzadko może pogłębić awarię. Dlatego najlepiej oddać urządzenie do profesjonalnego serwisu pogwarancyjnego Apple, takiego jak KOM-SERWIS w Warszawie. W ten sposób masz pewność, że:

  • MacBook będzie diagnozowany przez doświadczonych specjalistów,
  • w przypadku awarii najpierw będzie sprawdzana możliwość naprawy części, a nie tylko ich wymiany,
  • zostaniesz poinformowany o koszcie usunięcia usterki, zanim serwis przystąpi do czynności naprawczych.

Serwis warto odwiedzać nie tylko w przypadku poważnej awarii w urządzeniu Apple. Nierzadko odpowiednia konserwacja może wpłynąć na przedłużenie żywotności MacBooka. Dlatego, gdy zauważysz już pierwsze objawy spadku wydajności urządzenia, zgłoś się do doświadczonych serwisantów Apple. 

Szukasz miejsca, w którym naprawisz swojego MacBooka? Odwiedź nasz pogwarancyjny serwis Apple!