Face ID nie działa w iPhonie. Jak naprawić?

Problemy z aparatem mogą wynikać z wielu powodów. Do najpopularniejszych należy jednak uszkodzenie podzespołów lub awarie systemu operacyjnego. Jak zatem działać w przypadku kłopotów z Face ID w iPhonie? Sprawdź, nim udasz się do profesjonalnego serwisu.

Face ID – co to jest i dlaczego niepoprawne działanie jest problemem?

Face ID to funkcjonalność urządzeń Apple, która polega na rozpoznawaniu twarzy użytkownika. Jest używana jako forma autoryzacji przy:

  • odblokowywaniu urządzenia,
  • logowaniu się do aplikacji,
  • wykonywaniu płatności.

Dlatego, jeśli Face ID nie działa, to jest to duże utrudnienie przy korzystaniu z iPhone’a.

Ustawienia Face ID

Przede wszystkim trzeba określić rodzaj problemu. Jeśli Face ID nie umożliwia odblokowania telefonu, możliwym problemem jest nagła zmiana wyglądu. Skorzystaj wtedy z kodu. Jeżeli w ostatnim czasie nie zmieniałeś/aś nic w swoim wizerunku, problemem może być aparat. Przejdź mimo wszystko do ustawień Face ID i sprawdź, czy wszystko jest ok. Zresetuj je w razie potrzeby i uruchom telefon od nowa – z nowym zdjęciem. Na koniec włącz i wyłącz aparat. Jeśli to nie pomoże, pozostaje jeszcze aktualizacja systemu operacyjnego. Możesz to wykonać za pomocą kilku kroków:

  • przejdź do ustawień telefonu i sprawdź w sekcji aktualizacja oprogramowania, czy są dostępne aktualizacje systemu,
  • jeśli jest możliwość zaktualizowania oprogramowania, pobierz pliki i je zainstaluj,
  • uruchom ponownie iPhone,
  • wprowadź kod PIN.

Przetestuj Face ID. Jeśli nadal nie działa, przyczyną problemu nie jest stara wersja systemu operacyjnego iPhone’a 11.

Face ID nie działa w iPhone 11 – kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu

Jeśli Face ID nie działa w Twoim iPhone 11, to możesz spróbować przywrócić jego funkcjonalność za pomocą kilku rad.

Sprawdź czystość soczewki aparatu

Może się zdarzyć, że soczewka aparatu w iPhone 11 jest tak zabrudzona, że zaburza jego działanie. Dlatego spróbuj delikatnie wyczyścić szkło, aż będzie idealna widoczność. Jeśli nachodzi na niego etui lub krawędź osłony zabezpieczającej ekran, zadbaj o ich lepsze dopasowanie.

Zadbaj, aby poprawnie ustawić twarz w stronę aparatu

Problem w tym, dlaczego Face ID nie działa w iPhone 11, może być spowodowany niepoprawnym ustawieniem twarzy. Pamiętaj, aby zwrócić ją w kierunku aparatu na wprost, tak aby była doskonale widoczna. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości, odsuń iPhone’a na 25 do 50 cm. W ten sposób unikniesz zniekształceń spowodowanych zbyt bliskim lub dalekim umiejscowieniem twarzy.

Upewnij się, że nic nie zasłania Twojej twarzy

Czasem wystarczą nachodzące włosy na twarz, żeby aparat miał problem z rozpoznaniem użytkownika. Dlatego, zanim spróbujesz skorzystać z Face ID, upewnij się, że urządzenie ma czysty obraz. Twarzy nie powinny zasłaniać włosy, okulary przeciwsłoneczne czy np. czapka z daszkiem.

Wszystkie ww. kroki nie pomogły? Udaj się do serwisu iPhone 11. Fachowcy często są w stanie wyeliminować problem na poczekaniu, lecz na pewno szybko określą przyczyny realnego stanu rzeczy. Korzystając z usług zaufanych i cenionych w branży specjalistów, możesz liczyć na pełen profesjonalizm i zaangażowanie.

Dlaczego Face ID nie działa w iPhone 11 – najczęstsze usterki

Urządzenia Apple są chwalone za swoją funkcjonalność i trwałość, jednak nawet one nie są wolne od występowania awarii. Jeśli niemożliwe jest skorzystanie z Face ID, to przyczyną może być usterka sprzętu. Wśród najczęściej diagnozowanych awarii można wymienić:

  • pękniętą soczewkę aparatu – uszkodzenie jej uniemożliwia poprawną identyfikację biometryczną, dlatego należy wymienić niesprawny element. Na froncie telefonu znajdują się czujniki Face ID, takie jak projektor kropek czy aparat podczerwieni. Jeśli dojdzie do uszkodzenia jednego z nich, nie uda się przeprowadzić identyfikacji twarzy. Co ciekawe, nawet jeśli usterce uległ tylny aparat, może to wpływać na działanie Face ID;
  • zerwaną taśmę Face ID – choć upadek telefonu wydawał się niegroźny, to mogło dojść do awarii sprzętu. W telefonach iPhone z funkcją Face ID znajduje się specjalna taśma, która jest odpowiedzialna za działanie mikrofonu, głośnika oraz czujnika zbliżeniowego. Zatem jeśli dojdzie do jej zerwania, niemożliwe będzie korzystanie z biometrycznego rozpoznawania twarzy.

To najczęściej występujące awarie, które wpływają na brak możliwości skorzystania z funkcji Face ID. Na szczęście takie usterki można naprawić w serwisie pogwarancyjnym Apple. W ten sposób nie jest potrzebna wymiana telefonu, aby nadal cieszyć się jego pełną funkcjonalnością. Co więcej, podczas procesu diagnozy awarii zostaniesz poinformowany, jaki element uległ uszkodzeniu, jak długo potrwa naprawa i ile będzie ona kosztować. Dzięki temu nie musisz obawiać się nieprzyjemnej niespodzianki przy odbiorze naprawionego iPhone’a.