IPhone nie czyta karty SIM – co robić?

Czy wyobrażasz sobie sytuację, gdy Twój telefon przestaje odczytywać kartę SIM? Nie tylko niemożliwe będzie wykonanie połączeń czy wysyłanie wiadomości tekstowych, ale także utracisz połączenie z siecią internetową. Dowiedz się, jak sobie poradzić, gdy iPhone przestaje wykrywać kartę SIM.

IPhone nie czyta karty SIM – co może być powodem takiej usterki?

Pierwsza myśl, jaka pojawia się u użytkownika, który widzi komunikat „Nieprawidłowy SIM”, to dlaczego iPhone nie czyta karty. Powodów takiej awarii może być kilka. Wśród najczęściej występujących można wymienić:

Zużycie się karty SIM

Zniszczenie lub zabrudzenie może być powodem, dla którego iPhone nie czyta karty SIM. W takiej sytuacji należy najpierw spróbować wyjąć i przetrzeć element, a jeśli to nie działa, trzeba skontaktować się z operatorem sieci komórkowej, której używasz. Wymiana powinna nastąpić od razu.

Nieprawidłowe włożenie karty SIM do iPhone’a

Jeśli dopiero co włożyłeś kartę do iPhone, a na ekranie telefonu pojawia się komunikat o jej braku, sprawdź, czy zrobiłeś to poprawnie.

Czasowa awaria sieci komórkowej

Podczas intensywnych burz może pojawić się czasowa awaria sieci komórkowej, która może być powodem sytuacji, w której iPhone nie czyta karty SIM.

Problem z systemem operacyjnym

Może się także zdarzyć, że po aktualizacji systemu zaczął się problem z odczytywaniem karty SIM przez urządzenie. W takiej sytuacji spróbuj powrócić do poprzedniej wersji systemu i poczekaj z instalacją aktualizacji, aż Apple udostępni poprawioną wersję oprogramowania.

Zanieczyszczony slot na kartę SIM w iPhone

Kolejną przyczyną, która wpływa na to, że iPhone nie czyta karty SIM, może być zanieczyszczenie slotu. Należy wtedy wyjąć kartę, przetrzeć ją np. ściereczką z mikrofibry, która nie pozostawi okruchów ani innych zanieczyszczeń na nich. Dodatkowo warto użyć sprężonego powietrza, aby usunąć ewentualne pyłki znajdujące się w gnieździe. Jeśli nie możesz tego zrobić, pomocne będzie dmuchnięcie w slot.

Wyłamane styki slotu

Ta usterka może się pojawić, jeśli próbowałeś na siłę umieść w gnieździe kartę. Niestety, ale w takiej sytuacji niezbędna będzie wymiana wadliwej części na nową.

Uszkodzony baseband

Baseband to jeden z modułów płyty głównej w iPhone, który służy do obsługi częstotliwości sieci komórkowej. W przypadku jego awarii, urządzenie nie wykryje karty SIM. Jeśli Twój iPhone jest jeszcze na gwarancji, możliwe jest usunięcie usterki przez producenta. Natomiast w innym przypadku należy skorzystać z serwisu pogwarancyjnego Apple.

To tylko kilka przykładów sytuacji, które mogą być powodem, dlaczego iPhone nie czyta karty SIM.

iPhone nie czyta karty SIM – jak wygląda naprawa?

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną tego, że iPhone nie czyta karty SIM jest uszkodzenie slotu lub modułu płyty głównej, skorzystaj z pomocy specjalistów. Warto jednak wybrać serwis pogwarancyjny, który:

  • specjalizuje się w naprawie urządzeń Apple,
  • korzysta tylko z oryginalnych części,
  • poinformuje Cię o przewidywanym koszcie naprawy.

Dzięki temu masz pewność, że naprawa problemu związanego z tym, że iPhone nie czyta karty SIM, będzie przeprowadzona rzetelnie. W zależności od tego, jak zaawansowana jest usterka urządzenia, serwis może wykonać:

  • regenerację pęknięć na module baseband,
  • wymianę uszkodzonej części na nową, gdy usunięcie usterki nie jest możliwe.

Korzystając z usług, jakie oferuje nasz serwis pogwarancyjny Apple, otrzymasz dokładne informacje na temat wykrytej usterki oraz przewidywany kosztorys naprawy. W ten sposób sam zadecydujesz, czy chcesz usunąć awarię, czy wolisz się zdecydować na zakup nowego iPhone’a.