Zalany iPhone - co zrobić?

Zalany iphone 7

Twój smartfon wpadł do wanny, zlewu lub ubikacji? Wylałeś/aś na niego sok, herbatę lub szklankę wody? Niestety, takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często. Jak więc reagować, gdy spotkają one Ciebie? Przede wszystkim nie panikuj. 

Czy można uratować zalanego iPhone’a? Co robić i jak zachować się w sytuacji, w której nie mamy pod ręką żadnych narzędzi pozwalających na rozkręcenie telefonu? Spokojnie. Nie musisz i nie powinieneś/naś odkręcać żadnej śrubki. 

Co robić, gdy twój iPhone zostanie zalany?

Nowoczesne modele telefonów charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia i solidnym wykonaniem. Mimo to są narażone na usterki powstałe w wyniku nieprawidłowego korzystania z urządzenia lub niewystarczającego zabezpieczenia przed zniszczeniem mechanicznym. Jedną z najczęściej występujących awarii jest zalany iPhone, naprawa którego na własną rękę może przynieść odwrotny skutek. 

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty, zwłaszcza gdy telefon całkowicie wpadł Ci do wody lub został zalany dużą ilością cieczy. Czasami jednak nawet niewielka ilość płynu wystarczy, aby doprowadzić do poważnej usterki, dlatego warto wiedzieć jak zareagować w sytuacji, gdy został zalany Iphone. Co robić, aby zminimalizować ryzyko trwałego uszkodzenia smartfona?

  • Wyjmij telefon z wody i dokładnie wytrzyj miękką szmatką wszystkie zewnętrzne elementy.
  • Wyłącz telefon i nie próbuj go włączać dopóki nie upewnisz się, że całkowicie wysechł.
  • Jeżeli ciecz dostała się do jednego z gniazd, spróbuj delikatnie wytrząsnąć z niego wodę. Nie rób tego jednak w przypadku zalania całego urządzenia.
  • Zdejmij etui, pod którym może znajdować się płyn. W przypadku zalanego wyświetlacza, możesz usunąć także folię lub szkło hartowane zabezpieczające ekran.
  • Odłóż telefon do wyschnięcia w ciepłym, suchym miejscu.

To pierwsze kroki, które powinieneś podjąć, aby uratować zalany iPhone. Co robić w dalszej kolejności? Warto oddać go do specjalisty, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę. Należy bowiem pamiętać, że mogły zostać zalane wewnętrzne podzespoły, które stopniowo będą ulegać zniszczeniu. Oznacza to, że nawet prawidłowo działający telefon po zalaniu za jakiś czas może przestać prawidłowo pracować i wymagać kosztownej naprawy. Szybka reakcja specjalisty pozwoli Ci tego uniknąć, a być może przyczyni się do uratowania telefonu.

Zalany iPhone – naprawa na własną rękę i czego unikać?

Izolując telefon od źródła cieczy oraz postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, masz szansę zminimalizować ryzyko poważnego uszkodzenia zalanego iPhone’a. Koszt naprawy w takim przypadku może być sporo niższy, a istnieje też duże prawdopodobieństwo, że po dokładnym oczyszczeniu przez specjalistę, nie będzie potrzebna wymiana poszczególnych podzespołów. Oprócz tego powinieneś jednak wiedzieć, czego unikać po zamoczeniu urządzenia:

  • nie próbuj włączać telefonu od razu po zalaniu,
  • nie podłączaj urządzenia do ładowarki,
  • nie wkładaj zalanego smartfona do ryżu, gdyż jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów, który w żaden sposób nie pomoże w ratowaniu telefonu,
  • nie bagatelizuj nawet niewielkiego ochlapania wodą i reaguj natychmiast,
  • nie susz telefonu w wysokich temperaturach,
  • nie próbuj samodzielnie rozkręcać obudowy, aby dostać się do wewnętrznych podzespołów,
  • nie rezygnuj z wizyty w serwisie.

Odstąpienie od tych działań to najprostszy sposób, aby uniknąć komplikacji i poważnego uszkodzenia zalanego iPhone’a. Naprawa i ostateczna cena wymienionych części oraz całej usługi może dzięki temu zostać sporo zredukowana.

Zalany iPhone – naprawa, cena i możliwe usterki

Zalanie telefonu specyficzny rodzaj usterki, która często nie daje żadnych objawów. Dopiero po jakimś czasie można wywnioskować, że urządzenie nie działa prawidłowo. Wiele osób nie łączy tego ze zmoczeniem smartfona, do którego mogło dojść nawet kilka tygodni wcześniej. Jeżeli chodzi o zalany iPhone, naprawa zazwyczaj obejmuje takie elementy jak:

  • płyta główna,
  • gniazda,
  • taśma ładowania,
  • bateria,
  • metalowe elementy i podzespoły.

Części te są najbardziej narażone na korodowanie, co jest procesem stopniowym. Z tego powodu tak ważne jest oddanie urządzenia na dokładną diagnostykę do specjalisty, który rozkręci iPhona i dokładnie usunie wilgoć z wewnętrznych podzespołów.

Koszt naprawy przez profesjonalistów

To, czy w ogóle uda się naprawić smartfon, zależy w dużej mierze od tego, jak zostanie on zabezpieczony. Należy w pierwszej kolejności wyłączyć go w trybie natychmiastowym i jeśli to możliwe, wyciągnąć baterię. Następne położyć w suchym miejscu (nie na słońcu ani grzejniku i nie wysuszyć przy pomocy suszarki). Jeśli iPhone został zalany wodą, warto odczekać ok. 72h i po upewnieniu się, że jest suchy, spróbować włączyć. Jeżeli jednak wylany został sok lub słodki napój, udaj się do specjalisty. 

Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje naprawa zalanego telefonu iPhone? Sprawdź nasz cennik napraw iPhone oraz skontaktuj się z KOM-SERWIS. Nasz pogwarancyjny serwis Apple odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości.